V březnu 2026 se žáci třetího ročníku oboru Informační technologie již potřetí zúčastnili exkurze do společnosti WEDOS v Hluboké nad Vltavou. Opakovaná návštěva potvrzuje dlouhodobou spolupráci školy s významným poskytovatelem hostingových služeb a umožňuje studentům sledovat provoz moderních datacenter v praxi.
Datacentra a spolehlivost provozu
Žáci byli provedeni oběma datovými centry, kde se seznámili s jejich architekturou, uspořádáním serverových racků a principy chlazení. Důraz byl kladen na energetickou náročnost, redundanci systémů a zajištění nepřetržité dostupnosti služeb.
Testování záložních generátorů
Hlavním přínosem letošní exkurze byla možnost sledovat ostré testování záložních generátorů. Simulovaný výpadek elektrické energie ukázal, jak rychle datacentrum přechází na náhradní napájení.
Studenti mohli pozorovat celý proces – od detekce výpadku přes spuštění generátorů až po stabilizaci dodávky energie. Součástí byl i odborný výklad zaměřený na časové odezvy a bezpečnostní mechanismy systému.
Moderní technologie a udržitelnost
Součástí exkurze bylo i datacentrum s olejovým chlazením, kde jsou servery ponořeny ve speciální kapalině. Zdůrazněno bylo efektivní využití odpadního tepla pro další účely.
Přínos pro studenty
Exkurze přinesla žákům cenné praktické zkušenosti, zejména v oblasti krizového řízení provozu a energetického zabezpečení IT infrastruktury.
Děkujeme společnosti WEDOS za dlouhodobou spolupráci a možnost nahlédnout do prostředí špičkových datacenter.