Novinky na příbramské průmyslovce, technologie vstřikování plastů, 3D tisk

V souvislosti s inovací všech technických oborů, která proběhla v průběhu školního roku 2018 – 2019, pokračujeme v modernizaci výuky a vybavení novou technikou, která doplňuje logickou řadu strojů i technologií. Byl spuštěn nový komplet pro technologii vstřikování plastů, na kterém lze přehledně a názorně demonstrovat výrobní postup určený pro velkosériovou výrobu. Současně jsme ve spolupráci s našimi partnery (Nástrojárna Češka ) připravili k použití dvě formy pro výrobu dílů na našem vstřikovacím lisu. Je tím vlastně dokončena logická řada, která začíná návrhem v grafickém prostředí Autodesk Inventor, dále následuje příprava programů pro obrábění, následně prostřednictvím obráběcího centra vyrobíme základní formu a poté pokračujeme vlastní výrobou plastového dílu. Unikátní je tato sestava v tom, že na malém prostoru lze předvést celý výrobní postup tak, jak jej známe i z velkých průmyslových firem. Lze i snáze pochopit ekonomické aspekty pro tento typ technologie i výroby.

Druhou mimořádnou novinkou je zapojení do výuky modelování a tisk ve 3D prostředí. Opět zde je velmi názorná a relativně rychlá cesta od návrhu určité součásti po její přesnou výrobu. Vlastnímu tisku předchází grafická příprava opět v grafickém programu (AutoCAD, Archicad, Inventor a pod.), při které se vytváří prostorová představa o zvoleném předmětu. Vlastní výroba, tisk, už běží bez zásahu obsluhy a tak chyby, které se vyskytnou při vlastním tisku se musí opravit především v grafické přípravě.

Na rozdíl o vstřikování plastů se jedná o technologii určenou pro malosériovou výrobu, nebo pro výrobu tvarově složitých dílů. Výhodou je však vysoká přesnost i rozmanitost dosažených tvarů. Tento týden jsme uvedli do provozu i zcela novou 3D tiskárnu, která pracuje s multifunkční tiskovou hlavou a odpadá tak zdlouhavá výměna jednotlivých používaných materiálů.

Zařízení, kterým nově disponujeme a je ojedinělé v našem regionu, rádi předvedeme v provozu všem zájemcům o studium na technických oborech naší školy při dnech otevřených dveří dne 7. 11. 2019 od 15:30, nebo 7. 12. 2019 od 10:00 hod.

 

[youtube pm66QG_hMoM nolink]